cork pano 001

Cork Englsih Academy

Independent language school, located in in the heart of Cork City

cork pano 002

Cork Englsih Academy

Independent language school, located in in the heart of Cork City

cork pano 003

Cork Englsih Academy

Independent language school, located in in the heart of Cork City

Cork English Academy

Skola Cork English Academy

Cork English Academy is independent English language school located in the heart of cork city in the south of Ireland only 3 hour from capital city Dublin. Cork is second biggest city and offers vibrant life in typical Irish city full of culture and traditions. Cork English Academy offer to their student 11 classroom with ceiling to floor windows, making the school bright and full of energy which is conductive to learning. Not only building creating the spirit of all-embracing experience but combining English language training with an exciting social activity programme, beautiful facilities, excellent accommodation options and caring support network, Cork English Academy is right school to study language.

Cork with its population 190.000 people is a vibrant University City with 40% of the population under 25 years of age. Charming and unique city welcoming thousands of students every year offering them unforgettable language-study experience abroad in smaller city where they can enjoy peaceful atmosphere while still living in city with plenty opportunities with young population. Cork City is just right size to feel home quickly, and yet has all the character of cosmopolitan city. Cork always been a major centre of the arts in Ireland but, since its designation as European City of culture in 2005, the city has upped its game significantly. The calendar of major Festivals hosted in Cork throughout the year caters for all tastes, with events in perfomance and visual arts, choral singing, comedy, film, folk, music, jazz, literature, writting and traditional music, to name a few.

Cork English Academy is located in the city centre, less than five minutes walk from Patrick’s Street the main shopping street in the immediate city centre. The school is located on the same side of the city as the University College Cork and Cork Institute of Technology but even closer to the city centre. This means that Cork English Academy is in the middle of all major facilities and amenities geared towards students.

Cork is also something for adventurous students who like sigh-seeing and traveling as Cork is picturesque city of hills and waterways, grand Georgian parades and characterful 17th century alleyways leading off streets which twist and turn to fit in with the topography. Cork has great position on the coast but is also not far from mountains but because its location several famous tourist attractions are easily accessible by public Transport. It is just up to student to choose new trip every weekend, while charging energy for upcoming week in language school.

Course types

    General English courses
    Cambridge Examination Preparation - FCE Exam
    Family Packages
    Academic Year at language school
    Work placement

Leisure

    Cork English Academy offering several types of free time activities providing social programme, cultural and recreational activities to enrich the student's time in Cork and at the school. School always have several cultural or social events for student each week, either free or at cost which also including 4 free afternoon workshops per week ( 2 conversation workshops focusing on different topics, pronunciation & grammar). These activities are regularly changed and student can review actual offer at information board in school.

Sport in Cork

    In cork as in every city of this size is several sporting opportunities including popular bike racing, hurling, football and racquet sports. Students who prefer spend their time under roof may use facilities of several gyms or swimming pools so whatever the interest is, Cork have much to offer for everybody.

Cork s populáciou 120,000 obyvateľov je živé univerzitné mestečko, na ktorom je zaujímavé, že približne 40% obyvateľov je mladších ako 25 rokov. Toto očarujúce a jedinečné mestečko víta stovky študentov študujúcich na jazykových školách každý rok. Cork ponúka nezabudnuteľný zážitok jazykového štúdia v zahraničí v menšom meste, kde si študenti môžu vychutnať pokojnú atmosféru, zatiaľ čo stále žijú v meste s množstvom príležitostí s prevažne mladou populáciou. Cork má tu správnu veľkosť, aby si študenti rýchlo zvykli a cítili sa ako doma, no aj napriek tomu má všetky charakteristické znaky kozmopolitného mesta.

Jazyková škola Cork English Academy sa nachádza v centre mesta, menej než päť minút chôdze od ulice sv. Patrika, hlavnej nákupnej ulice v bezprostrednom centre mesta. Škola sa nachádza na rovnakej strane mesta ako univerzita "University College Cork" a Technologický inštitút v Corku, avšak ešte bližšie do centra mesta. To znamená, že Cork English Academy je v strede všetkých významných inštitúcií a zariadení, má dobrú občiansku vybavenosť, zameranú najmä na študentov.

Cork je tiež zaujímavým mestom pre dobrodružných študentov, ktorí majú radi spoznávanie a cestovanie. Je obklopený kopcami a vodnými kanálmi, veľkolepými Georgiánskými budovami a zaujímavými uličkami zo 17. storočia, ktoré perfektne zapadajú do topografie mesta. Cork má skvelú polohu na pobreží, avšak neďaleko od hôr. Kvôli svojej dobrej polohe je tiež obľúbenou zástavkou turistov, ktorí za vybrali navštíviť jednu z niekoľko známych turistických atrakcií, ktoré sú ľahko dostupné verejnou dopravou. Je len na študentovi kam sa vyberie načerpať čerstvé sily počas voľného víkendu, pred tým, ako sa vráti spať do lavíc na pondelkový jazykový kurz, s novými zážitkami a znalosťami.

Cathrine O'Connor
School Director
Clarkes Bridge House, Hanover Street, Centre, Cork, Ireland
+353 21 427 6012

Cork English Academy

Voľno-časové aktivity

Aktivity, ktorým sa venujú vo voľnom čase patria k jazykovému pobytu na jazykovej škole a tiež obohacujú študenta o nové skúsenosti a preto sa Cork English Academy snaží, aby program bol zaujímavý pre všetkých. Štúdium angličtiny na škole je určite efektívnejšie, keď je študent zaradený do aktivít poskytovaných školou. Študenti sa zoznamujú s Írskou kultúrou a tradíciami pričom sa učia narábať s jazykom v skutočnom prostredí, čo trénuje ich vyjadrovacie schopnosti. Škola motivuje študentov, aby sa zúčastňovali školou organizovaných aktivít, školských udalostí a iného zaujímavého programu organizovaného školou. Študenti môžu navštíviť zaujímavé miesta či historické pamiatky v okolí so sprievodcom, ktorý im priblíži ich históriu, zúčastniť sa festivalov či iných kultúrnych podujatí, ktoré sú často organizované školou.

Športové aktivity v Corku

Aj v Corku ako v každom meste s podobnou veľkosťou nájdete nespočetné možnosti na aktívny oddych a šport. V Corku je populárna najmä cyklistika, futbal a hurling tak, ako v každom Írskom meste aj raketové hry ako Tenis či Squash. Pre tých odvážnejších je k dispozícii lezecká stena, či škoky z lietadla. Ak nechcete, aby Vám počas pobytu ochabli svaly, môžete navštíviť jednu z posilňovní, ktorých je v meste naozaj dosť. V Corku určite každý nájde to, čo ho baví a zaujíma, ale aj to čo nikdy neskúsil ak práve tam naberie odvahu na niečo nové.

Contact

Interest

Interest

Contact form

ITF win language travel

ITF - súťaź

Registration

*zvyčajne meno a priezvisko rodiča
*zvyčajne kontakt na rodiča

Interest

Interest-PBT

Free Calculation

Question

Junior Calculation

Registration JR

*zvyčajne meno a priezvisko rodiča
*zvyčajne kontakt na rodiča