rau cirencester cover a

Royal Agricultural University

Letný jazykový camp od 02.07.2018

Royal Agricultural

ext


St Dunstan’s College is a co-educational independent school in Catford, London. St Dunstan’s College was originally founded in the 15th century and the school was re-founded in 1888. The site is just 2 minutes’ walk from two national rail stations which have a journey time of 20 minutes to Central London.

.

ST DUNSTAN’S COLLEGE – PROGRAMME HIGHLIGHTS

• Hot Lunches
• 20 minutes to Central London
• 4 Evening meals on site
• Pick and Drop Homestay
• Entrances to London Eye & River Cruise
• Full Day to Oxford
• Return Airport transfer
• Homestay immersion with residential facilities

Director of St Dunstan London
Stanstead Rd, London SE6 4TY, UK

Royal Agricultural university

Bezpečnosť a blaho všetkých našich študentov je našim hlavným záujmom a je to niečo, čo berieme veľmi vážne. Sme nadšení, že naše školy vytvárajú pravú rodinnú atmosféru, ktorá umožňuje každému študentovi rozvíjať sa. Poskytovanie prvotriednej letnej školy nie je len o akademickom prostredí. Deti sa vyvíjajú, spoločne s nami prežívajú emocionálne, zdravotnícke a ekologické potreby, ktoré im pomáhame naplniť. S nami sú študenti v bezpečí, nemusíte sa obávať o ich bezpečnosť.

Zamestnanci dohliadajú na študentov 24/7 a okrem toho sú študenti hneď na začiatku obdarovaní špeciálnymi tiesňovými kartami, ktoré môžu využiť v čase núdze.Všetci študenti musia prejsť indukčnou lekciou, ktorá kladie dôraz pre starostlivosť o študentov, bezpečnosť školského areálu a uvedenie do britských zákonov. Študenti sú oboznámení ako konať v určitých situáciách a sú poučení o bezpečnosti v areáli školy. Veríme, že práve informovanosť  a príprava študentov na nežiadúce situácie je efektívna prevencia. Dohliadame na bezpečnosť, vedieme mladých ľudí k zodpovednosti a učíme ich nie len angličtinu ale aj niečo do života.

Dozor na jazykovom pobyte

  • Učiteľ je na každej hodine a je zodpovedný za maximum 15 študentov 
  • V prípade, že má študent problém, naši zamestnanci sú vždy k dispozícií a sú ochotní kontaktovať rodičov 
  • Naši administratívni zamestnanci sú vždy k dispozícií viesť študentov počas ich kurzu a pomôcť im prekonať akékoľvek ťažkosti 
  • študenti sú pod odborným dozorom počas všetkých aktivít a exkurzií 
  • Hostiteľské rodiny a zamestnanci študentských rezidencií sú zodpovední za študentov v čase keď sa zdržiavajú v ubytovacom zariadení a uistia sa , že študenti neporušujú zákaz vychádzania v nočných hodinách ( na dohode rodina -študent)

 

student capacity
Max 15 students per class
wifi
Free Wi-Fi
computers
Student Computers
self study
Self study area
library
Library
launge serv
Student launge
RAC 181

Junior Programes

At Oxford International Junior Programmes we pride ourselves for our unique onsite activities and exciting excursions. We believe that language learning doesn’t stop when students leave the classroom and encourage students to fully immerse themselves in British culture, evening activities and socialising. Students are able to practice their spoken English, make friends and improve their communication skills as they interact with the variety of nationalities on campus.
rau acco

Whole Campus Activities

No residential programme would be complete without the ‘favourites’. Every week we offer a variety of whole campus activities including discos, karaoke, talent shows, international nights, quiz nights and treasure hunts. In addition to the more ‘high energy’ activities we will be offering a more relaxed environment called ‘Chill Club’. Here students can rest, unwind, watch films, play board games and socialise after a busy day in lessons or out on an excursion.
rau dinn

Workshops

At Oxford International Junior Programmes we understand that not everyone loves sport! For this reason we introduced our ‘workshop’ sessions to our 2016 programmes. The workshop sessions will focus in on specific skills and hobbies and give students the opportunity to show off their creativity. Just some of the workshops we will be offering in 2017 are dance, drama, fashion, fine art, jewellery making, comic strip designing, photography, self portrait and singing.
rh board b3

Sport

Our recruitment team are busy recruiting qualified sports coaches and enthusiasts to run our wide range of sporting activities. Alongside the more typical sports such as football, volleyball and basketball, students will be able to try some brand new sports in 2017 including handball, tag rugby, yoga, Zumba, Traditional British Sports and cricket. Also after the success of last years ‘athletics/running club’ we will again be providing the opportunity for early birds to go for a morning jog.

Contact

Competition

tu je najaky popis co neviem kde sa moze zobrazit

Výhercom jazykového pobytu na Malte bude práve ten, kto nás dokáže svojim príspevkom najviac zaujať a presvedčí že práve on si ho najviac zaslúži. Nejedná sa teda o nejakú matematickú šancu, ale o to, kto dokáže zapojiť svoju predstavivosť, kreativitu, individualitu či seba prezentáciu.

1. Napísať nám originálny dôvod prečo práve Vy by ste mali získať jazykový pobyt zadarmo
2. Pridať Like na našu Facebook stránku goo.gl/1YvWA0
3. Zdieľať príspevok

Uzávierka súťaže je v nedeľu 30.04.2017 vrátane.
Výherca bude zverejnený na našej FB stránke dňa 05.05.2017.
Súťaž nie je obmedzená vekom.

Free Calculation

Junior Calculation

Question

Contact form

ITF win language travel

ITF - súťaź

Registration

*zvyčajne meno a priezvisko rodiča
*zvyčajne kontakt na rodiča

Interest

Interest-PBT

Interest Patrick

Registration JR

*zvyčajne meno a priezvisko rodiča
*zvyčajne kontakt na rodiča